Czym jest i na czym polega masaż balijski?

sesja masażu

Masaże od wieków wykorzystywane są do poprawy krążenia, redukcji bólu oraz głębokiego relaksu. Pośród wielu technik szczególne miejsce zajmuje masaż balijski. Poznaj najważniejsze informacje na jego temat. Dowiedz się, co to jest masaż balijski, na czym polega, a także jakie jest jego pochodzenie. 

Pochodzenie masażu balijskiego

Masaż balijski to technika o wielowiekowych korzeniach. Wywodzi się z Bali – jednej z najbardziej rozpoznawalnych wysp Indonezji. Wyspa ta, znana głównie jako popularny kierunek turystyczny, od wieków stanowi także centrum wiedzy medycznej.

Masaż balijski czerpie inspiracje z kilku źródeł:

  • ajurwedy,
  • tradycyjnej medycyny chińskiej oraz
  • lokalnych rytuałów uzdrawiających.

Jego fundamentem jest typowe dla kultur Wschodu holistyczne podejście do zdrowia, w którym nie rozdziela się ciała od umysłu. W praktyce mieszkańców Bali masaż ten pełni funkcję znacznie szerszą niż tylko relaksacyjną. Traktowany jest jako narzędzie codziennej profilaktyki zdrowotnej. Harmonizuje przepływ energii, redukuje stres i wspiera leczenie zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych dolegliwości. 

Masaż balijski — co to jest i jak wygląda?

Masaż balijski jest wyjątkowym rytuałem. Zabiegiem na całe ciało wykonywanym przy użyciu olejków. To technika, która integruje elementy masażu klasycznego, akupresury, refleksoterapii oraz aromaterapii. 

Terapeuta rozpoczyna masaż od nóg. W dalszej kolejności koncentruje się na plecach i ramionach. Na koniec natomiast powoli masuje skórę głowy. Podczas masażu używane są kombinacje delikatnego rozciągania, toczenia skóry, głaskania oraz ugniatania. Stymulują one przepływ krwi, limfy i energii. 

Wykonaniu tego rytuału sprzyja przygotowanie odpowiedniego otoczenia. W naszym salonie Masaż WABI wykorzystujemy:

  • intymną przestrzeń,
  • spokojną muzykę,
  • przytłumione światło

Dla kogo przeznaczony jest masaż balijski?

Masaż balijski jest dobry dla osób, które poszukują relaksu, a jednocześnie dbają o swoje zdrowie. Nie każdy jednak powinien korzystać z tego zabiegu – istnieją bowiem zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania.

Wskazania do masażu balijskiego

Wskazania do masażu balijskiego to między innymi:

  • życie w przewlekłym stresie,
  • praca biurowa — spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej,
  • problemy z zasypianiem,
  • spadki nastroju ze stwierdzoną depresją,
  • astma, alergia, choroby układu oddechowego,
  • przeciążenie mięśni,
  • kontuzje kończyn,
  • bóle kręgosłupa — szczególnie w odcinku krzyżowym i karku,
  • widoczny cellulit

Jakie są przeciwwskazania do masażu balijskiego?

Przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę to:

  • nowotwory,
  • świeże złamania (również te zrośnięte),
  • aktywne zakażenia wirusowe i bakteryjne,
  • schorzenia układu krążenia,
  • ciąża we wczesnym stadium, przed ukończeniem pierwszego trymestru (masaż dla kobiet w ciąży odbywa się po ukończeniu pierwszego trymestru i pod warunkiem że lekarz prowadzący nie widzi do niego przeciwwskazań. Usługa zamiast w pozycji leżącej na brzuchu odbywa się wtedy w pozycji leżącej na boku),
  • hemofilia.

Jak można się przygotować do masażu balijskiego?

Odpowiednie przygotowanie do masażu balijskiego wpływa na komfort zabiegu oraz jego efektywność. Dobrze zadbać więc zarówno o dobre samopoczucie fizyczne, jak i o odpowiednie nastawienie psychiczne.

Zaleca się unikać ciężkich posiłków przed wizytą. Pełny żołądek często powoduje dyskomfort. Dlatego najlepiej spożyć lekkie danie na około dwie godziny przed masażem. Dzięki temu organizm będzie lepiej przygotowany do głębokiej relaksacji.

Przed samym zabiegiem dobrze także wziąć prysznic. Jest to standardowa praktyka, która zwiększa komfort osobisty i ułatwia pracę masażyście – szczególnie podczas aplikacji naturalnych olejków. W Masaż WABI oferujemy bezpłatną jednorazową bieliznę w postaci damskich i męskich stringów, Przed rozpoczęciem sesji należy też zdjąć wszelką biżuterię oraz wyciszyć telefon komórkowy. Nic nie powinno bowiem zakłócać atmosfery pełnego relaksu.

Istotna jest też otwarta komunikacja – przed zabiegiem należy poinformować recepcjonistkę o ewentualnych schorzeniach, dolegliwościach czy dyskomforcie. Taka informacja pozwoli później terapeutce odpowiednio dostosować techniki oraz intensywność masażu. 

Jakie są zalety masażu balijskiego?

Zabieg skutecznie koi układ nerwowy, redukuje stres i wspiera głębokie odprężenie. Manualne techniki – ugniatanie, toczenie, głaskanie – wywierają bezpośredni wpływ na mięśnie, układ krwionośny oraz funkcjonowanie organów wewnętrznych. 

Dzięki zmniejszeniu napięcia mięśniowego i redukcji poziomu stresu masaż balijski pomaga łagodzić bóle głowy, napięcia w okolicach karku, dolegliwości w dolnej części pleców, a nawet objawy bezsenności.

Pobudzona praca tkanek mięśniowych przyspiesza procesy regeneracyjne, co czyni masaż balijski cennym wsparciem dla sportowców – zwłaszcza w okresie przygotowań do zawodów, czy w czasie regeneracji po zawodach.

Regularne sesje sprzyjają redukcji napięć mięśniowych, poprawiają krążenie krwi i poprawiają ogólną kondycję organizmu. Ponadto stosowanie naturalnych kosmetyków zawierających olejki eteryczne wpływa na nawilżenie, napięcie i wygląd skóry. Wykorzystanie np. autorskiego olejku „UWOLNIENIE” pomarańcza z rozmarynem zmniejsza cellulit, czyli tzw. pomarańczową skórkę. 

Gdzie warto skorzystać z masażu balijskiego?

Wiesz już, czym jest, jak wygląda masaż balijski oraz jakie jest jego pochodzenie. Z dobrodziejstw tego zabiegu można skorzystać w profesjonalnych salonach masażu, które zatrudniają wykwalifikowane masażystki ze Wschodu. W Poznaniu jest to miejsce, które prowadzimy — Masaż Wabi. Wykształcone w tym kierunku masażystki z Indonezji, które u nas pracują, mają ogromne doświadczenie, niezwykłe wyczucie ciała i wysoką kulturę osobistą.