Dbanie o siebie jest istotnym elementem utrzymania dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Jedną z najstarszych form terapii jest masaż. W tym artykule dowiesz się, czy masaż jest dobry nas stres i jaki wpływ ma masaż na hormony: stres, oksytocynę oraz serotoninę. Przekonasz się także, jakie rodzaje masażu wspierają prawidłową gospodarkę hormonalną i jak zmniejszyć poziom kortyzolu w organizmie.
Co daje masaż Twojemu ciału i jak wpływa na samopoczucie?
Dotyk to jedna z najbardziej pierwotnych form komunikacji – jego znaczenie wykracza daleko poza sferę fizyczną. Ciepły, uważny dotyk potrafi uspokoić układ nerwowy, zredukować napięcie mięśniowe i zbudować poczucie bezpieczeństwa. Nawet krótka sesja masażu znacząco wpływa na poprawę koncentracji oraz ogranicza uczucie przeciążenia obowiązkami dnia codziennego. Masaż, jako element holistycznej terapii, wspiera zatem zarówno ciało, jak i kondycję psychiczną. Uspokaja, poprawia nastrój, regeneruje organizm. Co ma natomiast wspólnego masaż z prawidłową gospodarką hormonalną?
Masaż a kortyzol — jak obniżyć kortyzol w organizmie?
Kortyzol, nazywany też hormonem stresu, jest formą odpowiedzi organizmu na napięcie, zmęczenie oraz nadmiar obowiązków. Krótkotrwały wzrost jego poziomu jest naturalnym mechanizmem obronnym. Problem pojawia się wtedy, gdy stres jest przewlekły – nadmiar kortyzolu może prowadzić do bezsenności, nadciśnienia, a także osłabienia układu odpornościowego.
Istnieją skuteczne sposoby na przeciwdziałanie negatywnym skutkom podwyższonego kortyzolu. Badania dowodzą, że już jedna sesja masażu potrafi znacząco obniżyć poziom kortyzolu i wprowadzić organizm w stan głębokiego relaksu.
Masaż a serotonina — hormon szczęścia i relaksacyjne działanie
Serotonina to bardzo ważny neuroprzekaźnik, który odpowiada za dobre samopoczucie, spokojny sen oraz stabilny nastrój. Jej niedobór nierzadko prowadzi do obniżenia nastroju, rozdrażnienia, a w skrajnych przypadkach – do rozwoju depresji.
Jednym z naturalnych sposobów na zwiększenie poziomu serotoniny jest masaż. Podczas zabiegu dochodzi do stymulacji układu nerwowego. Sprzyja to uwalnianiu większych ilości tego hormonu. Efektem jest głębsze odprężenie, wzrost energii życiowej i wyraźne zmniejszenie odczuwanego stresu. Szczególnie skuteczny w tym zakresie jest masaż balijski, który łączy głębokie techniki relaksacyjne z harmonizującym działaniem na cały organizm.
Oksytocyna — jak zwiększyć ją dzięki masażom?
Oksytocyna, czyli hormon miłości i przywiązania, pełni ważną funkcję w budowaniu relacji, poczuciu bezpieczeństwa oraz emocjonalnej bliskości. To właśnie dzięki niej czujemy się spokojniejsi, bardziej otwarci na kontakt z innymi i wewnętrznie zharmonizowani. Jak zwiększyć poziom oksytocyny?
Wydzielanie oksytocyny intensyfikuje się podczas przyjemnych doznań fizycznych – takich jak przytulanie, głaskanie czy masaż. Sesja masażu, szczególnie ta oparta na delikatnych technikach i wykorzystująca ciepłe oleje, stymuluje naturalną produkcję oksytocyny. Przekłada się to na głębokie odprężenie ciała i umysłu.
Wyższy poziom oksytocyny wspiera regenerację całego organizmu i poprawia nastrój, a także pozytywnie wpływa na jakość snu oraz wzmacnia relacje międzyludzkie. Dlatego masaż relaksacyjny jest doskonały dla osób poszukujących skutecznej formy wyciszenia po intensywnym dniu.
Jakie rodzaje masażu wspierają gospodarkę hormonalną?
W szczególności polecamy biomasaże relaksacyjne. Wszystkie w pozytywny sposób wpływają na gospodarkę hormonalną — zwiększają poziom oksytocyny, jak i serotoniny oraz redukują poziom kortyzolu.
Masaż tajski olejami jest intensywny oraz głęboki. Sprzyja on uwolnieniu głębokiego, emocjonalnego cierpienia.
Masaż balijski z kolei, wykonywany przy użyciu olejków, obejmuje delikatne, relaksujące ruchy oraz energiczne uciskanie wybranych punktów na ciele. Zdecydowanie pomaga uwolnić stres. W naszym salonie skorzystasz ze wspomnianych zabiegów. Wykonują je wykwalifikowane masażystki z Azji.